5 lipca

Twój mikrobiom jelitowy i lęk: jaki jest związek?

Choroby autoimmunologiczne, Nieszczelne Jelita

0  komentarz

 
 

Hipokrates, grecki lekarz uważany za ojca medycyny, powiedział kiedyś, że wszystkie choroby zaczynają się w jelitach – a zaburzenia lękowe nie są wyjątkiem.

Czy wiesz, że bakterie jelitowe mogą wpływać na twój nastrój? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak jelito i mózg komunikują się ze sobą, poznać dowody łączące mikrobiom jelitowy i lęk oraz jak naprawić dysbiozę jelit.

Czy lęk występuje w mózgu czy jelitach?

Zakłócony mikrobiom jelitowy może powodować niepokój, podobnie jak u tej kobiety.
Zakłócony mikrobiom jelitowy może powodować niepokój, a także szereg zaburzeń poznawczych i zaburzeń nastroju.

Około 18 procent dorosłych w USA cierpi na zaburzenia lękowe, które charakteryzują się obawami i strachem, które mogą negatywnie wpłynąć na wydajność , relacje osobiste i ogólną jakość życia.  Leczenie farmakologiczne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i benzodiazepiny, manipulują poziomem neuroprzekaźników w mózgu.

Chociaż te leki przynoszą ulgę niektórym, są często nieskuteczne i mogą mieć poważne skutki uboczne. Nawet jeśli u większości osób z lękiem występował brak równowagi chemicznej, leki przeciwlękowe nie są w stanie zająć się mniej znanym czynnikiem przyczyniającym się do depresji , lęku i innych zaburzeń nastroju: dysbiozą jelit i dysfunkcją.

Mózg i jelita komunikują się za pośrednictwem osi jelita-mikrobiom-mózg , a literatura medyczna wskazuje, że zaburzony mikrobiom jelitowy może przyczyniać się do różnych zaburzeń poznawczych i nastrojowych, w tym:

  • Niepokoju
  • Choroby Parkinsona
  • Choroby Alzheimera
  • ADHD
  • Zaburzenia przetwarzania sensorycznego
  • Zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych(OCD)
  • Schizofrenii
  • Psychoz
  • Autyzmu

Bakterie w jelitach mają nad tobą ogromną moc – mogą nawet wpływać na reakcję na stres. Zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się o związku między mikrobiomem jelitowym a lękiem i uzyskać porady dotyczące korygowania dysbiozy jelit. 

Jak komunikują się mózg i jelita

komunikacja mózg jelita
Mózg i jelita mogą komunikować się bezpośrednio przez nerw błędny

Mózg i jelita mogą oddziaływać bezpośrednio przez nerw błędny , który łączy centralny układ nerwowy z sercem, płucem i przewodem pokarmowym. Nerw błędny może być aktywowany przez wiele neuroaktywnych cząsteczek znajdujących się w jelitach. 

Neuroprzekaźniki

Niektóre gatunki bakterii jelitowych syntetyzują neuroprzekaźniki, w tym GABA, serotoninę i dopaminę oraz modulatory neuroprzekaźników, takie jak czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego lub BDNF. W rzeczywistości ponad 90 procent całkowitej serotoniny w organizmie i ponad 50 procent całkowitej dopaminy w organizmie jest syntetyzowanych w jelitach, a nie w mózgu. 

Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA)

Błonnik pokarmowy jest rozkładany przez bakterie jelitowe na przeciwzapalne krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA). SCFA stymulują współczulny i autonomiczny układ nerwowy. Jednym z przykładów jest kwas masłowy, który, jak wykazano, spowalnia postęp chorób Parkinsona i Huntingtona w modelach zwierzęcych. 

Hormony tarczycy i płciowe

Mikrobiom jelitowy bierze udział w uwalnianiu i degradacji hormonów, takich jak insulina, glukagon, leptyna, a także estrogen .

Inne cząsteczki sygnalizujące

Komórki neuroendokrynne stanowią około 1 procent komórek wzdłuż ochronnej wyściółki jelit, zwanej nabłonkiem. Komórki te uwalniają ponad 20 neuroaktywnych cząsteczek sygnałowych, w tym neuropeptydu Y, oksytocyny, greliny i peptydu związanego z genem kalcytoniny. Mikrobiom jelitowy wpływa na mózg przez całe życie. Na najwcześniejszych etapach życia kolonizacja bakteryjna jelit ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu.

Wykazano np., że myszy wolne od zarazków, które nie mają mikroorganizmów w jelitach, doświadczają nieprawidłowego rozwoju umysłowego i rozwijają wady struktury mózgu. Zmiana mikroflory jelitowej za pomocą antybiotyków lub probiotyków może albo uszkodzić, albo poprawić pamięć, dodatkowo wspierając rolę jelit w funkcjonowaniu mózgu. Mamy również dowody na to, że mikroflora reguluje odczuwanie bólu, wpływa na ochronne osłonki nerwów zwane mieliną i wpływa na neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do reorganizacji i łączenia się na podstawie dobrych i złych danych wejściowych.

Ze względu na aktywną oś jelito-mikrobiom-mózg, na stany lękowe i inne zaburzenia nastroju może wpływać stabilność i różnorodność mikrobiomu jelitowego . Spójrzmy na niektóre dowody, które wykazują, że mikrobiom jelitowy jest połączony z lękiem.

Bakterie jelitowe określają, jak twoje ciało reaguje na stres

Zdrowe jelita promują normalną reakcję na stres poprzez oś podwzgórze – przysadka – nadnercza (HPA) . Mikrobiota jelitowa ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju i funkcji osi HPA. Istnieje też sytuacja, w której powstaje tzw. krytyczne okno rozwojowe, kiedy kolonizacja musi nastąpić, aby oś HPA mogła normalnie funkcjonować. Myszy wolne od zarazków wykazują przesadną reakcję na stres HPA, cechę charakterystyczną lęku, na co wskazuje nadmierne wydzielanie kortykosteronu i hormonu adrenokortykotropowego. Przesadną odpowiedź można odwrócić, podając probiotyki, ale tylko u młodych osobników, co potwierdziły badania. Z drugiej strony patogenne E. coli pogorszyły ich stan. Ponieważ mikroflora jelitowa pośredniczy w reakcji na stres, stres może w zamian zmienić mikroflorę jelitową.  To ulica dwukierunkowa.

U myszy stresory, takie jak separacja matek we wczesnym okresie życia lub długotrwałe ograniczenie, powodują znaczące zmiany w profilu bakteryjnym jelit. U ludzi odnotowano zmiany w jelitach związane ze stresem, chociaż konkretne zmiany bakteryjne nie zawsze są spójne we wszystkich badaniach. Najprawdopodobniej indywidualna reakcja osoby będzie zależeć od różnorodności mikrobiologicznej jej jelit, integralności ściany jelit, składu diety i ogólnego stanu zdrowia.

Zdrowe jelita, zdrowy Ty

Różnice w składzie mikrobiomów jelitowych stwierdzono zarówno u zwierząt, jak i u ludzi z zaburzeniami nastroju. Udowodniono, że depresji i lękowi u myszy towarzyszą zmienione profile jelit. Podobnie, w kilku badaniach na ludziach stwierdzono różnice w mikroflorze między pacjentami z lękiem i / lub depresją a osobami ze zdrowych grup kontrolnych. W jednym małym badaniu niższe poziomy określonego rodzaju bakterii, Faecalibacterium , korelowały z cięższą depresją.

Dysbioza jelit może prowadzić do lęku, a przywrócenie mikroflory jelitowej może złagodzić zachowania podobne do lęku. Po patogennym zakażeniu bakteriami Campylobacter jejuni lub Citrobacter amalonaticus myszy rozwinęły lękowe i nienormalne zachowania, prawdopodobnie poprzez aktywację ciała migdałowatego, regionu mózgu, który często jest związany z lękiem. Podobnie myszy z osłabionym mikrobiomem wykazują zachowania podobne do lęku. Wykazano, że suplementacja probiotyczna zmniejsza zachowanie lękowe co wykazano w kilku badaniach na myszach.

Co ciekawe, w innym badaniu myszy, którym podano doustne antybiotyki, wykazały zmienioną mikroflorę kałową, zwiększone zachowanie lękowe i zwiększoną ekspresję BDNF w hipokampie w mózgu, z których wszystkie ustąpiły w ciągu kilku tygodni po zakończeniu antybiotykoterapii. Po podaniu antybiotyków myszom wolnym od zarazków nie zaobserwowano żadnych zmian w zachowaniu ani ekspresji BDNF, co wskazuje, że mikrobiom jelitowy był niezbędny do tych zmian.

W tym samym badaniu naukowcy przeprowadzili przeszczepy mikrobioty kału między dwoma szczepami myszy o znanych różnicach w zachowaniu. Gdy bardziej nieśmiałe i niespokojne myszy skolonizowano za pomocą mikroflory od bardziej niespokojnego typu, myszy zwiększyły swoje zachowanie eksploracyjne i wykazywały zmniejszony lęk. Odwrotnie, gdy mniej niespokojne myszy skolonizowano mikrobiomą od bardziej niespokojnego typu, myszy zmniejszyły swoje zachowanie eksploracyjne. Warto zauważyć, że tym zmianom behawioralnym nie towarzyszyły zmiany poziomów neuroprzekaźników w mózgu, co dodatkowo dowodzi, że lęk i inne zaburzenia nastroju mogą powstawać poza mózgiem.

Jak naprawić dysbiozę jelit

Zdrowe jelita powinny mieć zróżnicowany, stabilny i solidny mikrobiom o wysokiej integralności wyściółki jelit . Niestety wiele czynników obecnych w naszym nowoczesnym społeczeństwie przyczynia się do uszkodzenia jelit:

  • Nadużywanie antybiotyków
  • Zapalne produkty spożywcze, takie jak rafinowane cukry , rafinowane węglowodany i przemysłowe oleje z nasion
  • Niewystarczające włókno błonnikowe
  • Chroniczny stres
  • Wysokie spożycie alkoholu
  • Narodziny poprzez cesarskie cięcie i karmienie mieszanką

Nasze mikrobiomy XXI wieku są znacznie mniej zróżnicowane niż mikrobiomy naszych przodków, a także mikrobiomy współczesnych łowców-zbieraczy, którzy w dużej mierze przestrzegają swojej tradycyjnej diety. Mamy wiele do nauczenia się o idealnym składzie mikrobiomu ludzkiego, a ponieważ nie ma jednej idealnej diety, prawdopodobnie nie ma jednego idealnego mikrobiomu.

W tej chwili trudno jest nieinwazyjnie uzyskać migawki twojego mikrobiomu wzdłuż całego przewodu pokarmowego. Analizy kału są powszechne, ale zawartość kału nie jest reprezentatywna dla całego przewodu pokarmowego. Populacje bakterii jelitowych zmieniają się i gęstnieją w przewodzie pokarmowym, przy czym dystalna okrężnica (ostatnie odcinki) jest najgęściej zasiedlona.

Niemniej jednak, jeśli cierpisz na zaburzenia nastroju, takie jak lęk lub wiele innych stanów, takich jak egzema , otyłość i zaburzenia przewodu pokarmowego, uzdrowienie jelit może zapewnić pewną ulgę. Zacznij od tych kroków:

  • Lecz wszelkie patogeny, które mogą być obecne. Poniższe zalecenia (spożywanie błonnika, bulionu kostnego i sfermentowanej żywności) pomogą ci, jeśli masz nieleczoną, chroniczną infekcję lub stan zapalny.
  • Jedz więcej błonnika. Błonnik karmi mikrobiom, a diety o niskiej zawartości błonnika zmniejszają różnorodność mikrobiologiczną. Zastanów się nad suplementem prebiotycznym.
  • Pij rosół z kości. Rosół z kości i inne źródła kolagenu i glicyny mogą naprawić integralność jelit.
  • Spożywaj naturalnie sfermentowane potrawy, takie jak kapusta kiszona, ogórki kiszone, jogurt, kefir czy surowe mleko.

Czy probiotyki pomogą Twojemu mikrobiomowi jelitowemu i zmniejszą lęk?

Naukowcy wymyślili termin „psychobiotyki”, aby opisać szczepy probiotyczne, które mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne. Kilka badań klinicznych na ludziach wykazało, że podawanie probiotyków może zmniejszyć stres, poprawić jakość snu i poprawić pamięć. W szczególności Lactobacillus acidophilus , Lactobacillus casei , Bifidobacterium bifidum i Bifidobacterium longum poprawiły wyniki w leczeniu lęku i / lub depresji w badaniach klinicznych na ludziach. Jednak nie wszystkie podejmowane próby kliniczne okazały się skuteczne w zaburzeniach nastroju. 

Jeśli wypróbowałeś powyższe wskazówki i nadal masz problemy z jelitami, suplementy probiotyczne mogą to zmienić. Na rynku jest zawrotna liczba suplementów probiotycznych, ale Mark Ruscio dzieli je na pięć głównych odmian:

  • Lactobacillus
  • Bifidobacterium
  • Saccharomyces boulardii (zdrowy grzyb)
  • Probiotyki na bazie gleby lub tworzące zarodniki
  • E. coli Nissle 1917 (zdrowa postać E. coli )

Ponieważ zauważenie różnicy zajmie kilka tygodni, znalezienie najkorzystniejszego suplementu probiotycznego może być procesem prób i błędów . Warto jednak próbować, żeby cieszyć się zdrowiem w pełni.

OAutorze

inwestycjawzdrowie

Polecane dla Ciebie

Zapalenie zatok objawy i 10 naturalnych środków zaradczych

Zapalenie zatok objawy i 10 naturalnych środków zaradczych

Jaki test na nieszczelność jelit należy przeprowadzić?

Jaki test na nieszczelność jelit należy przeprowadzić?

Probiotyki: najważniejsze korzyści, pokarmy i suplementy

Probiotyki: najważniejsze korzyści, pokarmy i suplementy

Zostaw komentarz

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
 

Subskrybuj nasz newsletter!