Jednym z najłatwiejszych i najbardziej opłacalnych sposobów znacznego zwiększenia profilu żywieniowego diety jest uprawa własnych kiełków i mikrogreenów. Domowe kiełki są bogate w witaminy, minerały i enzymy i są znacznie tańsze niż odmiany kupowane w sklepie.
Jeśli chcesz hodować własne kiełki, możesz wybierać spośród wielu nasion dostępnych do kiełkowania. Oznacza to, że możesz tworzyć własne spersonalizowane mieszanki i stale zmieniać różne odmiany kiełków. Dodatkowo, gdy sam je uprawiasz, zawsze masz dostęp do świeżego i zdrowego pożywienia.
Korzyści z jedzenia kiełków
Nie jesteś pewien, czy uprawianie kiełków jest warte czasu i wysiłku? Myślę, że przekonasz się o tym, gdy spróbujesz jedzenia pysznych świeżo wykiełkowanych nasion. Oto kilka kluczowych powodów, dla których kiełki są tak wspaniałe dla naszego zdrowia, jak donosi Hippocrates Health Institute:
- Kiełki zawierają żywe, aktywne enzymy. Poziom enzymów w roślinach jest najwyższy w czasie od jej wykiełkowania do 7 dni po wykiełkowaniu. Wtedy kiełek zawiera 100 razy więcej enzymów niż ostatecznie owoc lub warzywo!
- Gdy kiełkują nasiona, węglowodany są przekształcane w proste cukry, co ułatwia ich trawienie i przyswajanie.
- Tłuszcze są rozkładane na kwasy tłuszczowe, które są łatwiej przyswajalne i wchłaniane.
- Złożone białka są również rozkładane na bardziej przyswajalną formę: aminokwasy.
- Gdy nasiona kiełkują, stężenie witamin zwiększa się 3–12 razy!
- Minerały wiążą się z aminokwasami, co ułatwia ich przyswajanie przez organizm.
- Ściany komórkowe porośniętej rośliny są delikatne i łatwo przyswajalne.
- Porośnięte rośliny zawierają fito chemikalia, które chronią nas przed chorobami.
- Kiełki są bogate w przeciwutleniacze.
- Świeżo wykiełkowane rośliny zawierają znacznie więcej wody i do 300% więcej błonnika!
Najlepsze kiełki dla zdrowia jelit
Różne wykiełkowane rośliny mają różne profile składników odżywczych. Możesz poeksperymentować, aby zobaczyć, które najbardziej Ci odpowiadają. Staraj się jeść różnorodne składniki, aby uzyskać optymalne zużycie składników odżywczych. Zacznij od tych kiełków, które są szczególnie korzystne dla zdrowia jelit:
- Brokuły: Brokuły są przeciwzapalne i bogate w przeciwutleniacze i substancje przeciwrakowe. Spożywanie kiełków brokułów zmniejsza ryzyko raka, poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego i poprawia funkcje poznawcze. Brokuły stymulują produkcję glutationu i mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które promują zdrową różnorodność flory jelitowej.
- Słonecznik: Kiełki słonecznika, często nazywane zielenią słonecznika, pomagają nam wytwarzać wrodzone komórki limfatyczne (ILC). ILC są ważną częścią naszej odpowiedzi immunologicznej. Wykładają nasz przewód pokarmowy i wspierają zdrowy mikrobiom. Słoneczniki są również bogate w wiele niezbędnych składników odżywczych: cynk, witaminy A, C, D i E, folian i kompleks B, wapń, miedź, żelazo, fosfor, magnez i potas! Słoneczniki zawierają również dużo chlorofilu, który oczyszcza naszą krew, zmniejsza stany zapalne i przywraca prawidłowe pH organizmu.
- Koniczyna: Koniczyna jest najbardziej znana z detoksykacyjnej funkcji. Usuwa toksyny z organizmu, poprawiając czynność wątroby i oczyszczając krew. Kiełki koniczyny są przeciwzapalne, przeciwutleniające i bogate w witaminy i minerały. Koniczyna zawiera również specjalne fito chemikalia zwane genisteiną, które zapobiegają rozwojowi guzów nowotworowych. Jest to również świetne źródło zdrowego błonnika, aby twój mikrobiom był szczęśliwy!
- Kozieradka: Kozieradka znana jest z łagodzenia dolegliwości trawiennych, w tym bólu brzucha, zaparć i stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Jest często stosowany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ze względu na jego silne działanie przeciwzapalne. Kozieradka ma również zalety dla układu rozrodczego i wykazano, że zwiększa libido u mężczyzn i produkcję mleka u kobiet karmiących piersią.
Są to świetne kiełki na początek, ale w żadnym wypadku nie jest to pełna lista tych, których uprawę powinieneś rozważyć.
Inne popularne nasiona do kiełkowania to lucerna, rzodkiewka, burak, gorczyca i rzeżucha. Powinieneś także eksperymentować z kiełkującymi fasolami, takimi jak soczewica, ciecierzyca, fasola mung i czarna fasola. Możesz nawet spróbować ziaren i orzechów!
Nasiona do kiełkowania można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością lub zamówić uspecjalistów internetowych na stronach takich jak ta .
Jak uprawiać kiełki
Co będziesz potrzebował:
Istnieją dwie podstawowe metody uprawy kiełków: metoda jar i metoda tacy. Obie wymagają podstawowego i niedrogiego sprzętu, który można łatwo uzyskać online lub z innego lokalnego źródła.
Np. metoda słoika wymaga jedynie słoika z siatkowym wieczkiem, który pozwoli przepłynąć wodzie, ale nie nasionom. (Wystarczy wyszukać w Internecie „Słoiki do kiełkowania”, a zobaczysz, że istnieje wiele opcji!) Umieść kilka łyżek nasion w słoiku, napełnij je wodą i pozwól im namoczyć się przez 8-12 godzin. Wylej wodę. Umieść słoik do góry nogami. Co dwanaście godzin opłucz nasiona świeżą wodą i wróć do pozycji odwróconej. Kiełki będą gotowe za 3-5 dni.
Metoda tacy polega na podłożu opartym na glebie i działa lepiej na dłuższe, liściaste kiełki, takie jak słonecznik. Umieść głęboką na cal warstwę gleby na tacce do uprawy (dostępnej online lub w sklepach ogrodniczych). Nasiona muszą być moczone przez 12 godzin, a następnie spłukiwane i osuszane co 12 godzin przez 2-3 dni, zanim będą mogły zostać zasiane w glebie. Umieść tacę w miejscu, w którym będzie delikatnie filtrowane światło słoneczne. Nadal płucz dwa razy dziennie, spryskując wodą i pozwalając, aby nadmiar wilgoci spłynął z tacy. Kiełki będą gotowe do zbioru w ciągu 3-5 dni.
Ciesz się świeżymi kiełkami
Kiełki można dodać do prawie każdego posiłku lub potrawy, aby zwiększyć skład składników odżywczych posiłku i napełnić talerz żywymi enzymami w celu przyspieszenia trawienia.
- Dodaj je do koktajli, aby uzyskać orzechowy, kremowy efekt.
- Posyp kiełkami danie główne, aby dodać złożonego smaku i chrupiącą konsystencję potrawie.
- Użyj kiełków do kanapek np. zamiast zielonych liści lub jako dodatek do nich.
- Dodawaj świeże kiełki do rolek sushi i dań warzywnych, aby posiłek był jeszcze zdrowszy.
- Posyp kiełki sałatką lub użyj masywnych kiełków zamiast zieleni jako podstawy sałatki.
- Uwzględnij kiełki w mieszanych zupach lub jako dodatek do zup i gulaszu.
- Możesz nawet wrzucić je do sokowirówki i połączyć z innymi warzywami i owocami, aby uzyskać smaczny i zdrowy napój.
* * *
Przy tak wielu rodzajach kiełków do wyboru i tak wielu pysznych sposobach włączenia ich do naszych posiłków, nie ma powodu, aby nie dodawać świeżo kiełkujących nasion do diety. Smak nasion jest niezwykle zróżnicowany, więc koniecznie wypróbuj wiele różnych kiełków i sposobów ich spożywania aby odkryć swój ulubiony i w pełni się nimi delektować.