Czy probiotyki muszą być schłodzone

03/01/2020

Jeśli jesteś nowy w świecie probiotyków i zdrowia jelit, jednym z pierwszych pytań, które możesz chcieć zadać, jest to, czy probiotyki muszą być schłodzone? Krótka odpowiedź brzmi „tak”, ale czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Probiotyki, znane jako lekarstwo na zdrowie jelit, są dobrymi bakteriami, których potrzebuje nasz organizm. Te żywe mikroorganizmy chronią nasze ciało przed infekcjami i chorobami. Mogą pomóc przy biegunce i zespole jelita drażliwego lub innych przewlekłych problemach trawiennych. Nie tylko są dobre dla zdrowia układu trawiennego, ale mogą również pomóc utrzymać zdrowe zęby i dziąsła.

Probiotyki to przyjazne bakterie. Nasze ciała i te dobre bakterie żyją razem w symbiozie. Potrzebujemy ich tak bardzo, jak one potrzebują nas. Mogą zwiększyć naszą odporność, poprawić nastrój i zmniejszyć problemy skórne, takie jak alergie i wypryski.

Wewnątrz ciała istnieje 500 różnych rodzajów probiotyków

Niektóre z przyjaznych bakterii to: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgarius, Lactobacillus reuteri, Streptococcus thermophiles, Saccharomyces boulardii, Bifidobacterium bifidum i Bacillus subtilis. Te probiotyki znajdują się w produktach spożywczych, takich jak jogurt, hodowane warzywa, takie jak kimchi, surowy ser, jabłkowy cydr, pikle i oliwki.

W ludzkim ciele jest trzy razy więcej komórek bakterii niż komórek ludzkich. Dlatego, jeśli przyjrzysz się uważnie, produkt probiotyczny zawiera miliony żywych mikroorganizmów.

Czy probiotyki powinny być chłodzone? Odpowiedź brzmi tak.

Chociaż nie wszystkie z nich, probiotyki są przechowywane w obszarach chłodniczych, aby wydłużyć ich żywotność. Najczęściej probiotyki są wrażliwe na nadmierne ciepło. Badania pokazują, że powszechnie stosowany probiotyk wymaga ścisłego nadzoru od produkcji, dostawy, aż po przechowywanie, aby utrzymać go przy życiu. Jednak jest kilka rodzajów probiotyków opartych na mikroflorze gleby, probiotycznych Bacillus i innych naturalnych szczepów, które są odporne na ciepło.

Niewłaściwe przechowywanie jest jednym z czynników, który powoduje śmierć dobrych bakterii. Rolę odgrywa też czas. Z czasem liczba jednostek tworzących kolonie maleje, dlatego producenci ustalają datę, kiedy najlepiej jest je spożyć. Pierwiastki takie jak wilgoć, światło i tlen również wpływają na stabilność kolonii bakterii. Jeśli część nie przeżyje tych wyzwań, nie wykona dobrze swojej pracy. Dlatego wybór odpowiednich szczepów bakterii jest tak ważny, ponieważ każdy z nich będzie reagować na różne zagrożenia, zanim dotrze do celu.

Dlaczego chłodzić?

Czy probiotyki muszą być schłodzone 1

Większość produktów probiotycznych w dowolnej formie wymaga chłodzenia. Wygląda to podobnie jak w przypadku naszego jedzenia, które wkładamy do lodówki, aby przedłużyć jego świeżość.  Wiele bakterii zostanie uszkodzonych lub umrze, zanim będą mogły wykonać swoją pracę w jelicie człowieka. Transportowanie tych produktów bez lodówki może zmniejszyć lub całkowicie wygasić siłę ich działania.

Mikroorganizmy posiadają swój cykl życiowy, od wzrostu, żywienia, aż do śmierci. Pozostawienie go w ciepłej temperaturze może spowodować szybsze dojrzewanie bakterii a w końcu ich śmierć. Mogą stracić swoje korzystne właściwości i ostatecznie umrzeć. Cztery etapy probiotycznego cyklu życia to:

  1. Faza opóźniona – tam bakterie rosną i dostosowują swoje środowisko, ale nie są w stanie się podzielić.
  2. Faza wzrostu – tam bakterie mogą się replikować i wytwarzać odpady metaboliczne. Jest to etap bardzo wrażliwy, ponieważ bakterie są podatne na szkodliwe warunki środowiskowe.
  3. Faza statyczna – tam rosną niektóre bakterie, a niektóre umierają. Brakuje substancji odżywczych, żeby bakterie mogły się replikować, co powoduje blokowanie ich wzrostu.
  4. Faza śmierci – tam bakterie przestają rosnąć i umierają.

Czy są probiotyki, które nie wymagają chłodzenia? Odpowiedź brzmi: tak

Probiotyki, które nie wymagają chłodzenia, pochodzą z fazy opóźnionej. Nie dzielą się aktywnie dopóki nie dotrą do celu, co oznacza, że ​​nie mają metabolizmu, który mógłby spowolnić. Mogą zwiększyć swoje życie nawet w temperaturze pokojowej. Bakterie w fazie opóźnionej mogą dostosować się do kwaśnego środowiska, co zapewnia im wyższy wskaźnik przeżycia w porównaniu do bakterii schłodzonych.

Czynniki wpływające na probiotyki

1. Ciepło

Czy probiotyki muszą być schłodzone 2


Chłodzenie jest bardzo ważne, aby utrzymać żywotność probiotyków. Temperatura 20 stopni Celsjusza może zmniejszyć ich populację od 10 do 15 procent, a powyżej tego zachodzi już podwójna strata.

2. Wilgotność

Czy probiotyki muszą być schłodzone 3


Wilgoć stymuluje bakterie, które rozpoczynają proces degradacji. Producenci uszczelniają swój produkt przy niskiej wilgotności, aby uniknąć narażenia na powietrze, które powoduje niszczenie bakterii.

3. Uszkodzenia produkcyjne

Czy probiotyki muszą być schłodzone 4


Jeśli ekspozycja bakterii na ciepło nastąpi podczas procesu produkcyjnego, zabije to delikatne bakterie. Aby tego uniknąć, producenci stosują mikrokapsułkowanie, aby wydłużyć życie bakterii poza lodówką. To tylko dowodzi, że niektóre bakterie bez chłodzenia tracą swoją liczebność.

Rozwiązania probiotyczne

1. Liofilizacja
Głębokie zamrażanie bakterii może chronić probiotyki. Hodowanie ich wymaga określonej zawartości wody dla ich maksymalnego przeżycia. Z mniejszą ilością wody tworzy się niską wilgotność i lepsze środowisko życia dla bakterii.

2. Jednostki
tworzące kolonie (CFU) Ładowanie produktów większą liczbą jednostek tworzących kolonię może spowodować, że więcej ich przeżyje. Chociaż problemem jest nadmierne dawkowanie, trzeba spożywać ich zwiększone ilości, aby mieć pewność, że odpowiednia liczba bakterii naprawdę żyje.

3. Preparaty symbiotyczne
Innym rozwiązaniem jest połączenie probiotyków, które są naturalnie ze sobą kompatybilne. Pojawiają się probiotyki które przeżywają tylko dzięki temu, że są wśród innych społeczności probiotycznych.

Wniosek

Czy probiotyk jest dla wszystkich?

Jeśli jesteś ciekawy, czy przyjmowanie probiotyków jest dobre dla wszystkich ludzi i wszystkich grup wiekowych, to odpowiedź brzmi tak. Każdy może spożywać probiotyki. Zwłaszcza, gdy nie czujesz się dobrze, codzienne spożywanie produktów probiotycznych może zapewnić ci zdrowszy styl życia.

Przyjmowanie probiotyków jest częścią zdrowego trybu życia. Dlaczego więc nie włączyć go do codziennej diety? Czy to nie jest świetny pomysł? Ale jak to zrobić?

Możesz od czasu do czasu dodawać niewielką porcję probiotyku do swojego jedzenia. A jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w trawieniu lub ogólnym zdrowiu, to jesteś na dobrej drodze. Istnieje wiele probiotyków, które możesz dodać do swoich ulubionych potraw. Jogurt, sfermentowany ser i naturalne kiszonki to niektóre produkty już zawierające probiotyk. Jeśli chcesz spiżywać probiotyki w kapsułce, powinieneś poradzić się w tej sprawie swojego lekarza.

Probiotyki nie działają jak magia. Przywrócenie za ich pomocą organizmu do zdrowia, wymaga czasu. Jeśli masz jakieś problemy trawienne i uważasz, że spożywanie probiotyku może zadziałać w krótkim czasie to wiedz, że tak się nie stanie. Zadaniem probiotyków jest hodowanie większej liczby dobrych bakterii w twoim ciele, aby pomóc jelitom rozwijać się we własnym dobrym środowisku a to wymaga czasu.

Zespół nieszczelnych jelit

Zespół nieszczelnych jelit

„Zespół nieszczelnych jelit” jest proponowanym terminem, który zdaniem wielu lekarzy jest przyczyną wielu chorób przewlekłych , w tym zespołu przewlekłego...

czytaj dalej

1 + 7 =